img

Szyfrowanie danych w Androidzie

Przygotowywane w Androidzie zabezpieczenia chronią nas przed tym, by inne osoby nie miały dostępu do naszych danych. Jest to bardzo ważne, jednak musimy pamiętać, że naszym zadaniem będzie dodatkowo zabezpieczenie przed atakami z innych stron. Możliwości tutaj jest wiele, ale najlepiej będzie zawsze te swoje wartości chronić, ponieważ programiści obecnie mają wielkie możliwości i jeśli tylko będą chcieli to każdą naszą chwilę nieuwagi wykorzystują i będą mogli się do naszych danych praktycznie bez problemu dostać.

Tak zwana chmura obliczeniowa obecnie wykorzystywana jest bardzo często i ma nam ułatwiać dostęp do plików. Trzeba jednak traktować ją również jako pewne zabezpieczenie, ponieważ tak naprawdę informatycy z dużymi umiejętnościami będą mogli do naszych danych się łatwo dostać przez zabezpieczenia, które będą tam zastosowane. Wydaje się, że Android daje nam tutaj wyjątkowe możliwości, ponieważ przygotowuje rozwiązania dzięki którym można swoje dane szyfrować. Szyfrowanie jednak przygotowywane jest jedynie pod kątem plików, które znajdują się w pamięci urządzenia i nie będzie dotyczyć to karty pamięci, dlatego trzeba to brać pod uwagę i pamiętać, że te ważniejsze dane należy jednak trzymać w pamięci urządzenia.

Szyfrowanie danych zwiększać może zużycie baterii i jego włączenie może wymagać od nas przywrócenia ustawień fabrycznych. Natomiast te pliki, które znajdują się na karcie pamięci i nie mogą być przez nas przeniesione do pamięci urządzenia także możemy starać się jakoś zabezpieczyć. Takim rozwiązaniem będą darmowe narzędzia w sklepie Google, dzięki którym będzie istnieć szansa na ich szyfrowanie. Dzięki temu te dodatkowe foldery, które na karcie pamięci będą się znajdować można wygodnie zabezpieczyć i nie będzie obaw, że ktoś będzie chciał nas zaatakować.

Użytkownicy dysków sieciowych także powinni te kwestie brać pod uwagę i orientować się jak wyglądają te przygotowywane przez twórcę dysku zabezpieczenia. Skoro gromadzimy tam swoje dane to musimy mieć 100% pewności, że będą one naprawdę dobrze zabezpieczone i nikt niepowołany do naszych danych nie będzie mógł się dostać.

Michał

Redakcja miskiewicz.pl

Zobacz również