img

Jak chronić dane firmy przed utratą i wyciekiem

Firmy niezależnie od wielkości są obecnie coraz bardziej narażone na wyciek danych firmowych. Dlatego właśnie wszystkie procedury, które mają odpowiadać za ochronę danych.

Technologie zabezpieczenia obecnie są mocno dopracowane i tak naprawdę dostępne praktycznie dla każdej firmy, dlatego bez problemu można je zastosować. Dane zabezpieczone przed utratą - kopie zapasowe Większość małych i średnich firm stosuje tworzenie kopii zapasowych jako ten sposób na zabezpieczenie danych. I na pewno jest to sposób na to, by w jakieś mierze będzie można się zabezpieczyć. Kluczową sprawą będzie jednak zawsze tworzenie tych kopii bardzo regularnie, ponieważ jeśli tego się nie będzie robić to kopie tworzone rzadko nic nam nie dadzą i najczęściej i tak nie będziemy dobrze zabezpieczeni.

Trzeba zauważyć, że istnieją obecnie również takie sytuacje, w których pracownicy wychodzą z firmy z danymi i dlatego w tych sytuacjach ich zabezpieczanie będzie jeszcze ważniejsze i jeszcze bardziej będzie trzeba na to właśnie zwracać uwagę. Zasady efektywnego tworzenia kopii zapasowych: Jeśli chcemy mieć dobrze zabezpieczone dane na pewno będzie trzeba się trzymać pewnych zasad tworzenia kopii zapasowych. Mamy obecnie specjalne programy, które będą odpowiadać za ich automatyczne tworzenie. Dzięki temu w każdym momencie, gdy będzie to potrzebne będzie ta kopia tworzona. Warto także ustalić gdzie te kopie będą przechowywane. Najlepiej mieć dwa miejsca od siebie zupełnie odrębne, w których będzie można je przechowywać. Dzięki temu oczywiście będzie większe zabezpieczenie dla naszych danych.

Bezpieczeństwo informacji w e-mailu

W niektórych firmach nadal uważa się, że przechowywanie danych w mailu będzie dla nich niebezpieczne. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ tak przechowywane dane mogą być przez specjalne programy szyfrowane i tym samym to zabezpieczenie będzie rzeczywiście odpowiednie i nie będzie trzeba się obawiać, że ktoś do tych naszych danych może się dostać. Oczywiście szyfrowanie plików będzie także wymagać stosowania dobrych kluczy a więc odpowiednich plików, które to szyfrowanie będą umożliwiać.

Katarzyna

Redakcja miskiewicz.pl

Zobacz również