img

Przechowywanie kopii danych poza lokalizacją macierzystą

Ochrona danych jest bardzo ważna i dlatego właśnie przygotowuje się kopie, na których mogą być te dane przechowywane także poza urządzeniami macierzystymi.

W tym momencie mamy tak naprawdę wiele możliwości w tym zakresie. Jednak przygotowywanie takich kopii niesie za sobą ryzyko, że ktoś kto do danych nie jest powołany jednak może się do nich dostać. Dlatego właśnie pojawia się tak bardzo ważna obecnie kwestia szyfrowania tych gromadzonych na różnych nośnikach danych. Wtedy będzie można mówić o tym, że są one rzeczywiście dobrze zabezpieczone. Jeśli dane będą dobrze zaszyfrowane to będzie można robić kopie na inne urządzenia i nie będzie trzeba się obawiać, że ktoś niepowołany będzie mógł zobaczyć to co przygotowaliśmy.

Jeśli szyfrowanie będzie dobrze wykonywane nie powinno nam również ograniczać drogi do potencjalnych możliwość odzyskiwania danych, jeśli taka potrzeba będzie się pojawiać. Można także decydować się na przechowywanie danych w specjalnych chmurach, jakie obecnie są dostępne, ale tam już bardzo ważne będzie podejmowanie działań związanych z szyfrowaniem tych danych, ponieważ nigdy nie wiemy kto może się do nich dostać. Jeśli chodzi o samo szyfrowanie to będzie bardzo ważne to jak jest ono wykonywane. Od tego bowiem zależeć będzie możliwość przeprowadzenia recoverów. Jest to ważne, ponieważ w wielu sytuacjach duże znaczenie będzie miał czas. Jeśli zerkniemy na dane z badań statystycznych możemy się dowiedzieć, że nadal wiele naszych firm nie przygotowuje zabezpieczenia danych i nie będzie robić kopii zapasowych.

Jednocześnie musimy jednak zwracać na obowiązujące przepisy, które niekiedy do przygotowywania takich kopii będą nas zobowiązywać. Jeśli urządzenie jest wynoszone poza siedzibę firmy i przechowuje się na nim dane osobiste to trzeba będzie je zabezpieczać i szyfrować. Inaczej można się narazić na problemy natury prawnej. W takich branżach jak prawnicza czy związana z ubezpieczeniami szyfrowanie danych jest oczywistością i dlatego warto za takim przykładem iść.

Katarzyna

Redakcja miskiewicz.pl

Zobacz również